Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile görüşecek

BasNews- Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 4 Haziran’da ABD’ye giderek yeni Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yla görüşecek.

İkili ilişkilerde, “teknik komitelerle müzakere” yöntemiyle sorunlara çözümler geliştirilmesi yaklaşımı, Rex Tillerson’un 13 Mart günü ABD Dışişleri Bakanlığı görevinden alınmasıyla askıda kalmıştı. Şimdi özellikle Türkiye’nin, PYD-YPG güçlerince kontrol edilmeye devam ederse askeri operasyon yapabileceğini söylediği Minbic meselesi başta olmak üzere ABD tarafında Pompeo’nun konuya nasıl yaklaşacağı merak ediliyor.

VOA’nın haberine göre; Çavuşoğlu’nun, Pompeo’yla görüşmek üzere 4 Haziran günü Washington’da olacağını doğruladı. Çavuşoğlu’yla Tillerson arasında 19 Mart’ta yapılması planlanan ikili görüşme Amerikalı bakanın görevden alınması üzerine ertelenmişti.

Süreç nasıl gelişmişti?

ABD – Türkiye ilişkilerinde, gerilimi azaltma amaçlı olarak teknik komitelerle müzakere yöntemi, Şubat ayında o dönemki ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’un Ankara ziyaretiyle başlamıştı. Tillerson ve Çavuşoğlu, 16 Şubat’ta Ankara Palas’taki görüşmenin ardından ikili ilişkileri normalleştirme kararı alındığını vurgulayarak, iki ülke adına “stratejik ortaklık” açıklaması yapmıştı. Açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti ve ABD; müttefik ve stratejik ortak olarak, birbirlerinin güvenliklerine ve savunmalarına karşılıklı ve tartışmasız bağlılıklarını teyit ederler. İki taraf, bu amaca yönelik olarak, sonuç odaklı bir mekanizma oluşturulması konusunda anlaşmaya varmıştır. Söz konusu mekanizma en geç Mart ayı ortasına kadar hayata geçirilecektir” denilmişti.

İlk teknik komite toplantısı, 8-9 Mart’ta Washington’da yapıldı. Bu arada Çavuşoğlu’nun 19 Mart’taki Washington ziyareti Tillerson’un görevden alınmasıyla ertelendi. Sonrasında Müsteşar Ümit Yalçın’ın 30 Mart’ta Washington’a ziyaretiyle ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan başkanlığındaki heyetle müzakerede bulunuldu.  Çavuşoğlu ve Pompeo ilk kez 27 Nisan’da Brüksel’de NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı sırasında yüzyüze görüştü. Bu görüşmenin ardından Çavuşoğlu, Pompeo’yla iki ülke ilişkilerinde mevcut müzakerelere devam edilmesini kararlaştırdıklarını açıkladı.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın