Hollanda’da Wilders’in ‘Muhammed peygamber karikatür yarışması’na izin çıktı


Hollanda’da ana muhalefetteki aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders’in duyurduğu ‘Muhammed peygamber karikatür yarışması’na izin çıktı.

Wilders (Fotoğraf: Reuters)

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, Hollanda Ulusal Güvenlik ve Terörle Mücadele Koordinatörü (NCTV) Dick Schoof yarışmayla ilgili herhangi bir güvenlik riski bulunmadığını bildirdi.

Koordinatör, karikatür sergisinin sıkı güvenlik önlemlerinin bulunduğu parlamento binasında kapalı bölümde yapılacağı için, güvenlik açısından risk oluşturmadığını söyledi.

Böylece karikatür yarışması ve sergi konusunda önemli bir engel kalmadı.

İfade özgürlüğüne yönelik baskılara tepki

Aşırı sağcı lider Wilders, yarışmanın ifade özgürlüğüne yönelik baskılara tepki olarak düzenlendiğini söylemişti.

Yarışmada birinci olan karikatüre 5 bin avro, ikinciye ise 2 bin 500 avro ödül verilecek.

Wilders, yarışmanın herkese açık olduğunu ve Hristiyanların en önemli dini bayramı olan Noel’den önce sonuçlanacağını açıklamıştı.

Karikatür ‘hassasiyeti’

Yaklaşık üç sene önce ABD’nin Texas eyaletinde Muhammed peygamberin karikatürlerinin de sergilendiği bir binaya ateş açan iki kişi, güvenlik güçleri tarafından öldürülmüştü.

Muhammed peygamber karikatürleri yayınlayan Fransız hiciv dergisi Charlie Hebdo’nun Paris’teki ofisi 7 Ocak’ta iki silahlı saldırganın hedefi olmuş, 12 kişinin öldürüldüğü saldırıyı Arap Yarımadası el Kaidesi üstlenmişti.

Daha sonra da Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da, çizdiği Muhammed peygamber karikatürleri nedeniyle 2007 yılından bu yana polis koruması altında yaşayan karikatürist Lars Vilks’in katıldığı bir ifade özgürlüğü toplantısına silahlı saldırı düzenlenmişti.

Wilders duyurdu: Hollanda’da ‘Muhammed peygamber karikatür yarışması’

Texas’ta Muhammed peygamber sergisine saldırı: İki saldırgan öldürüldü

Kopenhag’da terör alarmı: İki sivil öldü, beş polis yaralandı

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun Paris’teki merkezine saldırı: En az 12 ölü var

admin Yazar

Bir Cevap Yazın