Kulis: HDP’de tutuklu milletvekilleri aday gösterilmeyecek


Geçen yasama döneminde Meclis’te hapis cezası ve devamsızlık nedeniyle 11 milletvekili kaybeden HDP’de, tutuklu ya da hükmü kesinleşme ihtimali olan isimlerin aday listelerinde yer almaması eğilimi öne çıktı.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, HDP’de cezaevinde olan ve cezaları kesinleşen Figen Yüksekdağ, Ferhat Encü, Selma Irmak ve Abdullah Zeydan gibi tutuklu isimler tekrar aday gösterilemeyecek. Cezaevinde olmayan ancak vekilliği düşen Osman Baydemir, İbrahim Ayhan, Ahmet Yıldırım, Besime Konca gibi isimler de siyasi olarak yasaklı hale geldikleri gerekçesiyle tekrar aday olamayacak.

HDP’de haklarında yerel mahkeme tarafından ceza verilen ancak cezası üst mahkeme tarafından henüz kesinleşmeyen tutuklu durumdaki milletvekillerinin durumunun ne olacağı konusunda farklı görüşler dile getiriliyordu. Adı geçen isimlerle yapılan görüşmeler sonrası aday göstermeme eğiliminin öne çıktığı ifade edildi. Bu yönde bir kararın alınması durumunda haklarında henüz kesinleşen bir ceza olmayan İdris Baluken, Çağlar Demirel ve Gülser Yıldırım’ın aday gösterilmeyeceği ifade ediliyor.

HDP’de tutuklu durumda olan ve henüz hakkında hiçbir ceza kararı olmayan bazı isimlerin ise milletvekili aday listesinde gösterilmesi yönünde bir eğilim bulunuyor. Buna göre cezaevinde tutuklu durumdaki HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu, DTK Eş Sözcüsü Leyla Güven’in aday gösterileceği konuşuluyor. Parti içinde eski HDP eş genel başkanı Serpil Kemalbay’ın da aday gösterileceği ifade ediliyor. HDP’de Leyla Zana ve Ahmet Türk’ün sağlık sorunlarını gerekçe göstererek aday adaylığı başvurusunda bulunmadığı, bu kapsamda her iki ismin de aday olmayacağı belirtildi.

HDP tutuklu vekilleri için AYM önünde: Bir yıl oldu halen karar yok

 

 

 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın