Nintendo Switch, Türkiye pazarında başarılı olabilecek mi?

Oyun sektörünün son bir kaç yılda önemli bir hacim kazandığı inkar edilemez. Bu pazardaki kar marjlarının hatırı sayılır derecede artması, pek çok dev ismi de bu sektöre yönlendirmiş durumda. Sinema sektöründen tanıdığımız pek çok isim, farklı oyun stüdyolarını bünyesine katarak, oyun pazarına dahil oldular.

Pazardaki oyuncu sayısının artması, rekabetin de üst perdeden seyretmesine zemin hazırladı. Bu rekabet hiç şüphesiz en çok konsol üreticileri ile oyun severlerin işine yaradı. Oyun severler daha zengin bir kütüphaneye kavuşurken, konsol üreticiler de servetine servet kattılar.

Peki tüm konsol üreticileri için aynı şeyi söylemek mümkün mü? Açık konuşmak gerekirse şimdiki nesilde Sony ve Nintendo için işler yolunda gidiyor diyebiliriz. Özellikle Nintendo, sonradan yaptığı atılımlarla önemli bir kitleye erişmeyi başarmıştı. Wii U ile hayal kırıklığı yaratan şirket Nintendo Switch ismi ile duyurduğu konsolu ile tekrardan yarışa dahil olmuştu. Şimdi ise Switch, Türkiye’de satışa çıkmak için gün sayıyor.

Nintendo, yıllar sonra tekrardan Türkiye’de

 

Öncelikli olarak şunu belirtmemiz gerekiyor. Hali hazırda Switch ülkemizde çeşitli ithalatçılar vasıtasıyla satılmakta. Fakat Nintendo direkt olarak ülkemizde kurumsal faaliyetlerde bulunmuyor. En azından şimdiye kadar durum bu şekildeydi. Fakat yakında Nintendo tekrardan Türkiye pazarına dönüş yapmış olacak. Haliyle Switch fiyatları da nihayet makul seviyelere inmiş olacak.

 

Burada bizi asıl ilgilendiren konu ise Switch’in ülkemizde başarılı olup olamayacağı. Aslında bu sorunun yanıtını bulmak pek de zor değil. Keza Nintendo’nun Türkiye’deki ilk macerasını göz önüne alarak, durum analizi yapmak mümkün.

 

Bilindiği üzere Wii, Nintendo’nun en parlak konsollarından biriydi. Tüm dünyada satış rekorları kıran Wii, ülkemizde ise beklentilerin altında bir performansa imza atmıştı. Sonuç olarak Wii U ile gelen tökezleme sonrası Japon oyun devi Türkiye pazarından çekilme kararı aldı.

Türkiye zorlu bir pazar

 

Peki Wii gibi bir konsolla, Türkiye pazarında aradığını bulamayan Nintendo’nun, Switch ile şansı ne kadar? Açık konuşmak gerekirse, Nintendo Switch bir anda Türkiye’de yok satmayacaktır.

 

Ülkemideki genel oyuncu kitlesi, konsol kavramını PlayStation ile eşleştirmiş durumda. Yani konsol denildiğinde oyun severlerin zihninde direk olarak bir PlayStation modeli canlanıyor. Dolayısıyla Nintendo’nun öncelikli olarak bu algıyı yıkması gerekecek. Dürüst olmak gerekirse ülkemizde bu algıyı yıkmak da hiç kolay bir iş değil.

 

Mevcut şartlar altında, Nintendo Avrupa pazarında pek de parlak bir karneye sahip değil. Malum, Nintendo konsollarına çıkan oyunlar Avrupalı oyuncuların zevkine pek fazla hitap etmiyor. Örneğin Japonya’da satış rekorları kıran bir oyun, Avrupa’da ilk 10’a bile giremeyebiliyor. Bu bağlamda, ülkemizdeki oyun görüşünün de Avrupa ile aynı olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor.

 

Tarih tekerrürden ibaret olabilir

 

Sonuç olarak, Nintendo’nun Türkiye’de başarılı olması pek de mümkün görünmüyor. Çünkü Switch için çıkan oyunlar tarz itibariyle Avrupalı ve dolayısıyla da Türk oyun severlerin zevkine hitap edemiyor.

 

Elbette burada bahsettiğimiz oyunlar multiplatform olarak yayınlanan AAA kalitesinde yapımlar değil. Konsol sattıran, o konsola özel olan oyunlardan bahsediyoruz. Örneğin Super Mario ya da Zelda gibi oyunlar.

 

Bu oyunla Japonya’da ya da Amerika’da satış rekorları kırabilir. Fakat Türkiye’de Mario ya da Zelda oyunu için Nintendo Switch satın alacak olan kitle hayli sınırlı. Dolayısıyla Nintendo’nun Türkiye’de başarılı olabilmesi için PS4’ten daha düşük bir etiketle satışa sunulması gerekiyor. Bu da mevcut şartlarda pek mümkün değil diyebiliriz.

 

 

 

 

 

 

 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın