ÖZGÜR YUSUFOĞLU ORADAYDI: Van'ın Gündemi Seçim Barajı

24 Haziran seçimlerine hazırlanan Türkiye’de en merak edilen seçim bölgesi Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi. HDP’nin baraj altında kalması durumunda bölgeden ortalama 80 milletvekilinin AKP’ye gidecek olması bölge halkını düşündürüyor.

Vanlı yurttaşların genel beklentisi iki başlık altında toplanıyor: Ekonominin düzelmesi ve güvenilebilecek bir adalet düzeni. HDP’nin baraja takılmaması için diğer sol partili yurttaşların da HDP’ye oy vereceği yaygın kanaatler arasında.

Bölgede Diyarbakır’dan sonra en çok milletvekili çıkaran Van, sekiz vekille temsil ediliyor. Yurttaşların çoğu seçim barajından ötürü HDP’nin önceki seçim gibi yüksek bir oy almasını beklediklerini dillendiriyor.

24 Haziran seçimleri ve Van

24 Haziran seçimlerinde İdris Ahi ve Abdulmenaf Kıran, kentten bağımsız milletvekili adayı olarak seçime gidiyor. Kentte en çok oy alan HDP ve AKP’nin vekil adayı dağılımları ise şöyle:

Van’da HDP Eş Genel Başkan Sezai Temelli’nin ardından Bedia Özgökçe Ertan, Murat Sarısaç, Muazzez Orhan, Tayip Temel, Cengiz Çiçek, Mukaddes Karakoç, Asuman Yelmazer aday olarak yer alıyor.

AKP’de yerel seçimlerde büyükşehir belediye başkanlığına aday gösterilen Osman Nuri Gülaçar birinci sırada yer alıyor. Diğer adayların isimleri ise şöyle: İrfan Kartal, Abdulahat Arvas, bubekir Kaçmaz, Gülşen Orhan, Yılmaz Kılıç, Bilal Emre Yörük, Malik Özbey.

Van’da, HDP 4, AKP ise tek kadın aday ile seçime gidiyor. Resmi bilgilere göre; 24 Haziran erken genel seçimlerinde Emniyet bölgesinde 413 bin, jandarma bölgesinde de 227 bin civarında seçmen var. Toplamda 640 binin üzerindeki seçmen oy kullanacak.

Kentte, seçimlere katılacak olan birçok parti seçim koordinasyon merkezilerinin yanı sıra merkezi yerler olan Cumhuriyet Caddesi, Sıhke Caddesi ve Beşyol mevkiinde gün içinde açtıkları seçim stantlarında seçim müzikleri eşliğinde kampanya yürütüyor. HDP’nin seçim standında broşür ve kitapçıkların yanı sıra Cumhurbaşkanı Adayları Selahattin Demirtaş’ın fotoğraflı kartpostalları da vatandaşlara veriliyor.

HDP’li stant görevlisi: Beklentimiz Yüzde 13

Sıhke Caddesi üzerinde stant kuran HDP’nin stant görevlisi Haşim Yolcu, Van’daki seçim atmosferi ve HDP’nin durumu hakkında şunları söylüyor:  

“HDP adına burada stant görevlisi olarak seçim çalışması yürütüyorum. Şu ana kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Diğer partilerin stantlarıyla da yan yanayız hepsiyle çok iyi bir diyalogumuz var.

“Barajı aşacağımızı umuyoruz. Herkes seçim çalışmasını yürütüyor bizler de bayraklarımızı ve posterlerimizi birçok alana astık. Kimseyle bir problemimiz yok, diğer partiler gibi demokratik bir şekilde kampanyamızı yürütüyoruz. Vatandaşlar stantlarımıza ve seçim bürolarımıza yoğun bir ilgi gösteriyor.

“Tabanımız da belli. Halkımızın bir baraj korkusu olduğunu düşünmüyorum. Barajı aşacağımızdan eminiz. Türkiye nezdinde Van’daki çalışmalarımız ve yoğunluk göz önüne alındığında beklentimiz yüzde 13’ün üzerinde. Yoğunluktan dolayı Demirtaş’ın poster ve fotoğraflarını yetiştiremiyoruz. Şuan elimizde kalmadı, geliyor ve bitiyor. Şahsi olarak özel bir ilgi görüyor kendisi.”

Üniversiteli Atıcı: Baraj düşük olmalı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) öğrencisi Doğan Atıcı, siyaset yapan bütün partilerin baraj sorunu olmaksızın meclise girebilmesi gerektiğini savunuyor.

Atıcı, bütün sorunların tartışarak çözülmesi önünde bir engel olmadığını da dile getirerek şunları ifade ediyor:

“Ben üniversite öğrencisi olarak, bir genç olarak beklentim tabii ki şiddetsiz bir seçim olması, daha adil ve eşit koşullarda bir seçim olmasıdır.

“Ayrıca baraj olacaksa da çok düşük bir oran da olmalıdır. Örneğin yüzde 3-4 ideal olabilir.

“Bu durumdan ötürü partiler ittifaka yöneliyorlar. Bu koalisyonun bir başka şekli aslında.

“Baraj dolayısıyla bazı sol partilerin de barajı geçmesi en muhtemel partiye oy vereceği ifade ediliyor.”

Önceki Seçimler

2014 yerel seçimlerinde büyükşehir belediyesini kazanan HDP’nin Belediye Eş Başkanı Av. Bekir Kaya, “Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlamasıyla tutuklanmış, Eş Başkan Hatice Çoban ise İçişleri Bakanlığı’nca görevden alınmıştı.

7 Haziran 2015 yılı seçimlerinde Yüzde 74,82 oranında oy alan HDP (368 bin 516) Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ dahil 7 milletvekili çıkartırken AKP ise yüzde 19,38’le (95 bin 477) bir milletvekili çıkarabilmişti. MHP ise yüzde 2,70 oranıyla 13 bin 318 oy alabilmişti.

1 Kasım 2015 seçimlerinde ise; HDP yüzde 65,5 oranıyla 310 bin 78 oy, AKP yüzde 30,0 ile 142 bin 436 oy, CHP yüzde 1,5 oranıyla 6 bin 946, MHP yüzde 1,1 ile 5 bin 417 oy alabilmişti. Bu sonuçlara göre HDP 6 AKP ise 2 vekil çıkartmıştı.

Nüfus artıyor

23 Ekim 2011 yılında 7,2 şiddetinde meydana gelen depremin ardından göç veren kent hızlı şekilde toparlandı ve nüfusu da her geçen yıl arttı.

2014’te 1 milyon 85 bin 542 olan il nüfusu, 2015’te 1 milyon 96 bin, 2016’da 1 milyon 100 bin, 2017 yılında ise 1 milyon 106 bin 891 oldu.

2014 yılında Büyükşehir statüsüne kavuşan kentin merkez İpekyolu ve Tuşpa ilçeleri haricinde 11 ilçesi daha bulunuyor. Bu ilçelerden HDP’nin kazandığı dokuz belediyenin tamamı kayyım idaresi ile yönetiliyor. 

Bahçesaray (HDP), Başkale (HDP), Çaldıran (HDP), Çatak (HDP), Edremit (HDP), Erciş (HDP), Gevaş (AKP), Gürpınar (HDP), İpekyolu (HDP), Muradiye (HDP), Özalp (HDP), Saray (HDP), Tuşba (AKP).

(ÖY/EKN)

admin Yazar

Bir Cevap Yazın